Mjza2013go Mjza2013go Física contestada si v = 2 pie/ s y t = 9 min a) t = 1.26 s a= 3.32 m/s2 b) t = 1.56 s a= 3.02 m/s2 c) t = 1.46 s a= 3.42 m/s2 d) t = 1.66 s a= 3.52 m/s2